Yeşil akıntı gebelik belirtisimi

Yeşil akıntı gebelik belirtisimi

Yeşil akıntı gebelik belirtisimi

Yeşil akinti gebelik belirtisimi:Genelde çok karşılaşılan akıntılardan bir tanesi yeşil akıntılardır, tam olarak hangi etkenlerden dolayı oluşur ve nasıl tedavi edilirler? Yeşil akıntı konusunda bilgilere sahip olmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki yazı dizisine bir göz atmanız gerekiyor.

Gebelikte Yeşil Akıntı Neden Oluşur

Kadınlardaki patolojik vajinal akıntıların en önemli sebeplerinden birisi de trikomoniazis adı verilen hastalıktır. Bu hastalığın etkeni olan “Trikomonas vajinalis” mikroskopik bir canlı olup bakteri ya da virüs değildir. İlk kez 1836 yılında tanımlanan organizma ovoid şekilde bir protozoon’dur.

Öyleyse Tirkomoniazis i paraziter bir enfeksiyon olarak nitelendirebiliriz. Bu nedenle genel kanının aksine antibiyotik etkisi olan ilaçlar bu akıntının tedavisinde kullanılmamalıdır.

Trikomonas cinsel ilişki yoluyla bulaşabilen hastalıklardandır. Herhangi bir yakınması olmayan asemptomatik hastalarda %5-15 oranında vajinada Trikomonas vajinalis görülebilir. Enfekte hastaların %37’sinde trikomonas ile birlikte gonore’de bulunur. Hasta kadınların genelde yarısının eşinde hastalık etkeni giderilebilir. Kadınların %25’i hiç bir sebep olmadan da  hayatlarının herhangi bir döneminde Trikomonas vajinalis enfeksiyonuna yakalanırlar.

Trikomonas vajinalis sadece cinsel temas ile geçmez. Genelde bu mikroplar tuvalet klozetlerinde 45 saat kadar canlı kalabildiği bilinmektedir. Islak çamaşırda 24 saat, semende ise 6 saat canlı kalabilirler. Gebeliğinde enfekte olan annelerden doğan bebeklerden %5’i doğum esnasında paraziti kapar fakat bir süre sonra yenidoğanda östrojen bulunmadığı için kendiliğinden enfekte olmadan geçer.

T.vajinalis enfeksiyonu çoğu kez anaerob adı verilen ve oksijensiz ortamda üreyebilen bakterilerle birlikte bulunur. Bu durum vajinanın pH değerini değiştirerek trikomonas için ugun zemini hazırlar.

Yeşil akıntı gebelik belirtisimi

Belirtiler

  Trikomonas enfeksiyonu genelde %80  belirti vermeyebilir. Belirti varlığında hemen hemen bütün vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi en sık görülen bulgu akıntıdır. Tipik akıntı sarı-yeşil renkli, köpüklü bir tiptedir.Ancak hastaların bir kısmında akıntı farklı şekillerde olabilir.%10 vakada ise bu akıntıya kötü bir koku eşlik eder. Az da olsakaşıntı ve idrar yaparken yanma yaşanabilir. Vulvada şişlik ve kızarıklık görülür. Muayenede ise rahim ağzında çilek görünümü olarak adlandırılan küçük kanama odaklarının olması trikomonas belirtileri arasındadır. Cinsel ilişki sonrasında vajinadan kan gelebilir. Bir çok kadında ise enfeksiyon aktif halde değildir. Kişi sadece taşıyıcıdır.

Gebelikte yeşil akıntı teşhisi

Trikomonas teşhisi, jinekolojik muayene ve alınan akıntı örneğinin direk mikroskop altında incelenmesi ile konur. Mikroskop altında hareketli trikomonasların görülmesi tanı için gereklidir. Ayrıca bazen başka bir nedenle alınan servikal smearda da da trikomonaslar saptanabilir.

Gebelikte yeşil akıntı tedavisi

Tedavide hem sistemik ilaçlar hem de lokal ovüller kullanılır. Trikomonas tedavisinde eşlerin her ikisininde tedavi görmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Tedavi bitinceye kadar cinsel ilişki de  kondom kullanılması lazımdır.

Akıntı Hakkında daha bilgi almak için burada ki konumuzu inceleyebilirsiniz.

23 Nisan 2018 - 19:11

ReGoR

270 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  Beauty Formulas Foot Mask ( Ayak Maskesi)

  23 Nisan 2018

  684 views

  Beauty Formulas Foot Mask ( Ayak Ma..

  Merhaba Kızlaarr, yaz ayları yaklaşıyor haliyle dolaplar değişiyor yazlık kıyafetler ve ayakkabılar çıkıyor. Bütün kış sıkı ayakkabıların içinde...

  MEZUNİYET

  23 Nisan 2018

  638 views

  MEZUNİYET

  Merhaba canlar… Yakında kısmetse mezuniyet makyajı postu yazacağım ve inşallah aşamalarıyla anlatacağım ama bu makyajı düşünürken aklıma bir...

  AVON NATURALS HAİR CARE (Apricot&Shea)

  23 Nisan 2018

  634 views

  AVON NATURALS HAİR CARE (Apricot�..

  Merhabalar… Bugün en son aldığım durulanmayan saç bakım kreminden bahsedeceğim… İlk baş ambalajı ve kokusu insanı kendine çekiyor zaten 🙂...

  SAÇ MASKELERİM

  23 Nisan 2018

  688 views

  SAÇ MASKELERİM

  Merhabalar… 🙂 Bugün sizlere saç maskelerinden bahsedeceğim, saç maskelerinin kalitesi ve markası kadar önemli olan bir diğer şeyde nasıl uygulandığı...


Haydi Sende chatmerkezi.org Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi chatmerkezi.org

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli